Památky
Prenet
je dnes již téměř zaniklá osada patřící k Hojsově Stráži. První písemná zpráva o osídlení pochází z roku 1040, postupem let vznikala osada, která sloužila jako odpočívadlo na obchodní cestě zvané Zwieselská nebo také horní cesta. Roku 1408 zde nechali pánové z Reisemberku vybudovat kaplí sv. Kunhuty a dům pro celníka. V letech 1684 – 1687 byla kaple svaté Kunhuty nově opravena a byl v ní zhotoven nový barokní oltář, který je po nedávném restaurování spolu s oltářním obrazem svaté Kunhuty v kapli k vidění. Pod kaplí se nachází studánka s údajně léčivou vodou.
Hrad Kašperk
leží na severozápadním výběžku hory Žďánov v nadmořské výšce 886 m 3 km severně od Kašperských hor. Gotický hrad nechal v roce 1356 vybudovat český král a římský císař Karel IV. Vznikl tak rozsáhlý hradní areál, který měl za úkol chránit zlaté doly, bránit hranici se sousedním Bavorskem a zajišťovat bezpečnost na obchodní zemské cestě tzv. Zlaté stezce. Hrad byl neustále zastavován jako léno různým držitelům a v roce 1617 byl ve špatném stavebním stavu se zbytkem panství prodán městu Kašperské hory, které o něj nepečovalo stejně jako předchozí majitelé, až byl zcela zbořen a rozebrán. Nový zájem o romantickou zříceninu nastal až v 19. stol, kdy byl postupně opravován. Po mnoha rekonstrukcích je dnes hrad přístupný přes celou letní sezónu a o vánočních svátcích. Hrad nabízí dva prohlídkové okruhy a speciální prohlídku pro děti. Na protějším kopci jsou vidět ruiny Pustého hrádku, který byl v 15. stol. vystaven na lepší obranu hradu Kašperk.
Hrad a zámek Klenová
se nachází na vrchu nad řekou Úhlavou 13 km jihozápadně od Klatov 2 km od obce Janovice nad Úhlavou. Naleznete zde zříceninu hradu Klenová, přilehlý zámek Klenová z 19. stol a další stavby patřící k podhradí.
První zmínka pochází z roku 1287, kdy se hrad nacházel na obchodní stezce z Čech do Bavorska. Ve 14. a 15. století vznikl palác a z 16. století pochází renesanční křídlo. Roku 1564 se zde narodil Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic český spisovatel, šlechtic, válečník, diplomat, cestovatel a hudebník. Od 17. století hrad chátrá až doby, kdy se vlastníkem v roce 1832 stal hrabě Eduard Stadion, který nechal ve zřícenině opravit vyhlídkovou terasu a velkou hranolovou věž a ke středověkému hradu přistavit novogotický zámek a komplex dalších obytných a hospodářských budov (sýpka, vila, kaple sv. Felixe, statek). V současnosti je volně přístupná zřícenina hradu s nádherným výhledem na Šumavu, v přízemí zámku je stálá expozice z historie zámku, české výtvarné umění 20. stol. a dílo Vilmy Vrbové – Kotrbové (majitelky zámku do roku 1951). V prvním patře zámku a sýpce najdete výstavu umění 20. století. Nádvoří a okolí hradu tvoří galerii moderních plastik pod širým nebem.