Příroda
Rozmanitost a bohatství šumavské přírody je dáno charakterem geologie a geologickými pochody, které po staletí formovaly výškovou členitost, podnební a půdní podmínky krajiny. Šumava patří mezi nejrozsáhlejší a nejstarší pohoří střední Evropy s rozsáhlými vrcholovými plošinami, ležícími v několika úrovních v nadmořské výšce nad 1000 m n.m. Tyto jsou zachovány v její centrální části a nazývají se šumavské pláně.
Pohořím Šumavy probíhá evropské rozvodí mezi Černým a Severním mořem. Šumavské podloží prošlo několikerými horotvornými pochody, při kterých byl povrch zarovnán a znovu vystoupil do zlomů. Erozí a zvětrávacími pochody došlo k vyzvednutí na povrch těch hornin, které dnes v krajině převládají – ruly a granity, tj. horniny hlubinné a přeměněné.
Ledovcové období se na Šumavě potom podepsalo rozrytím krajiny, vytvořením ledovcových splazů a morénových valů, které jsou dnes opěrným základem pro ledovcová jezera jako jsou Plechý nebo Velké javorské jezero na německé straně. Ledovce mohou i za řadu kamenných moří, například na Boubíně nebo nedalekém Mářském vrchu.
Do masivu se potom zařezávají vodní toky, řeky a potůčky. Na Šumavě se můžeme vydat k pramenům Vltavy a Otavy. Obě největší šumavské řeky pramení v oblasti šumavských plání v centrální části pohoří, vyznačující se množstvím vrchovišť. Řeka Otava odvodňuje západní část Šumavy, vzniká soutokem Vydry a Křemelné. Řeka Vltava odvádí vody z jihočeské části a pramení jako Černý potok na východním svahu Černé hory. Po soutoku s Vltavským potokem u Borových Lad se stává Teplou Vltavou, sbírá další přítoky a od Černého Kříže, po soutoku se Studenou Vltavou, se volně meandrujícím tokem blíží Želnavě. Zde již začíná Lipenská přehrada, která je nejvýznamnějším umělým vodním dílem v území.
Rostliny
Šumavské rostlinstvo má poněkud uniformní ráz, což je dáno typickou středohorskou středoevropskou krajinou bez velkých extrémů nadmořských výšek a klimatu. Různost vegetace je dána především blízkostí alpského vysokohorského masivu.
Osobitým rysem šumavské květeny je tedy relativně vysoký podíl prvků alpského původu. Patří sem například psineček skalní (Agrostis rupestris), hořec panonský (Gentiana pannonica), vrba velkolistá (Salix appendiculata), koprníček bezobalný (Ligusticum mutellina), bojínek švýcarský (Phleum rhaeticum), starček podalpský (Senecio subalpinus) a řada dalších. Na jihovýchodě území se vyskytují zajímavé druhy řeřišnice trojlistá (Cardamine trifolia), kerblík lesklý (Anthriscus nitida), meruzalka alpská (Ribes alpinum), kýchavice bílá (Veratrum album), pryskyřník omějolistý (Ranunculus aconitifolius) a šafrán bělokvětý (Crocus albiflorus). Alpského původu jsou ovšem na Šumavě desítky dalších druhů od zcela obecných a běžných, jako je třtina chloupkatá (Calamagrostis villosa), podbělice alpská (Homogyne alpina), řeřišničník Hallerův (Cardaminopsis halleri) a prha chlumní (Arnica montana), po druhy méně běžné až vzácné, jako je např. chrpa horská (Centaurea montana), jestřábník oranžový (Hieracium aurantiacum), čípek objímavý (Streptopus amplexifolius), vrbovka nící (Epilobium nutans) aj.
Severozápadní část Šumavy a Předšumaví oproti JV Šumavě relativně obohacena o některé subatlantské prvky, které kvantitativně vyznívají směrem k jihovýchodu. Je to např. mokrýš vstřícnolistý (Chrysosplenium oppositifolium), sítina ostrokvětá (Juncus acutiflorus), sítina kostrbatá (Juncus squarrosus), vranec jedlový (Huperzia selago), žebrovice různolistá (Blechnum spicant), svízel hercynský (Galium saxatile) aj.
Zvířata
Na Šumavě lze potkat zvěř typickou pro zalesněné středně vysoké hory. Ze všech druhů vyskytujících ve střední Evropě chybí pouze vlk a medvěd, kteří byli vyhubeni člověkem v 19. století, a zubr a los, kteří na Šumavě skončili již ve středověku.
Některé živočišné druhy se však na Šumavu v poslední době vracejí. Například rys ostrovid se v národním parku vyskytuje již od 80. let minulého století a některé druhy velkých kopytníků jako například jelen lesní, jsou uměle myslivecky obhospodařovány. V jižní části Šumavy se vyskytuje i los.
Pro vyšší polohy Šumavy je charakteristické zastoupení ptačích druhů žijících v severské tajze a středoevropských horách. Z nich jsou nejznámější např. lesní kuři - tetřev hlušec v horských lesích, tetřívek na rašeliništích a otevřených mokřadech i celoplošně hojnější jeřábek lesní.
Rozmanitost fauny Šumavy je obecně daná rozlohou území, výskytem různých druhů lesů, dostatkem vodních ploch a vodních toků, existencí rašelinišť, vlhkých i suchých luk i kamenných stěn.
Významnou součást Šumavy představuje zvířena smrkových lesů. Typickými druhy jsou tetřev hlušec, datlík tříprstý, sýc rousný nebo kos horský. Na prosvětlených okrajích létají horské druhy motýlů, pod kůrou stromů nebo padlými kmeny žije plž vrásenka pomezní.
Bohatší faunu hostí smíšené lesy buku, jedle a smrku, často s příměsí jilmu nebo klenu. Takové lesy jsou domovem rysa ostrovida nebo netopýra velkouchého, v bucích hnízdí puštík bělavý a strakapoud bělohřbetý.
V rašelinných jezírcích žijí vzácné druhy znakoplavek, larvy vážek nebo potápníci Ze suchozemských bezobratlých jsou typičtí střevlík Menetriésův, mandelinka Chrysomela lapponica, nosatec Coeliotes nigritarsis a velké množství pavouků.
Ledovcová jezera a kary jsou druhově poměrně chudá, ovšem i zde se objevují zajímavé živočišné druhy, jako jsou perloočka, jepice nebo klešťanka. V karech žije mj. endemický střevlík Šumavy Oreonebria castanea sumavica a hnízdí zde sokol stěhovavý.
Stojaté vody obývá více druhů obojživelníků, čolek horský a obecný, ropucha obecná, skokan hnědý, ale též rosnička zelená nebo kuňka obecná a žlutobřichá. Pro velké nádrže je zase charakteristický výskyt mnoha druhů ptáků, kteří se zde zastavují během tahu, popř. se sem vzácně zatoulají. Jsou to mimo jiné volavka bílá, racek stříbřitý, kajka mořská, orel mořský, hohol severní, kormorán velký a mnoho druhů bahňáků.
Pestrá je fauna řek a jejich břehů. Ze savců zde pravidelně žijí vydra říční a rejsek horský, z ptáků skorec vodní, ledňáček říční konipas horský. Dominantními rybami potoků Šumavy jsou pstruh potoční, vranka obecná a střevle potoční, na některých místech je stále poměrně hojná mihule potoční.
Podmínky splouvání Vydry a horního toku Otavy
Vydra je v úseku Modrava - Antýgl splavná jen o víkendech v období 15. března až 31. května v době od 8.00 až 18.00 hodin a to pouze na kánoích a kajacích. Otavu v horním toku, tedy v úseku Čeňkova Pila – Rejštejn, je možné splouvat denně od 15. března do 31. října, a to bez omezení druhu lodě.
Cestovní a informační agentura EXPEDICION Český Krumlov
Nabízíme kurzy lezení a slaňování, cyklo a pěší výlety, paintballové akce, celoroční rybaření, jízdu na koních a psích spřeženích, vše jak pro začátečníky, tak i pro zkušené a náročné klienty.
Kašperská 30 - závod
Náročné kopce, které prověří vaši fyzičku. Taková bude Kašperská 30 se startem na lyžařském stadionu v Churáňově. V roce 2016 se pojedou závody 30 km volnou i klasickou technikou. Pro začínající závodníky či rodiny bude připravena trasa na 10 km. Děti mohou poměřit své síly klasickou technikou na trati o délce 500 m, 1 km či 3 km.
Golf Klub Šumava
Na krásné zelené louce pro vás připravujeme zcela nové golfové hřiště, které bude mít v první fázi výstavby 3 jamky. Akce pro členy klubu, kteří mají volný vstup na hřiště samozřejmě platí dál a nic se na ní nemění. Proto pokud chcete využít volného fee pro vstup na hřiště, neváhejte nás kontaktovat se žádostí o členství v klubu.
IndoorGolf Klatovy
Simulátor Full Swing Golf poskytuje maximální golfový zážitek při hře v krytých prostorách. Spojením toho nejlepšího ze softwaru, systémů sledování dráhy míčku, projekce obrazů a ovládání prostřednictvím dotykové obrazovky, nabízí golfistům tu nejpřesnější dostupnou simulaci golfové hry.
Golf Club Český Krumlov
Českokrumlovské golfové hřiště postavené ve dvou vlnách v letech 2004-2008 nabízí originální jihočeskou kombinaci rovnějších i více zvlněných greenů, kratších, ale i dlouhých čtyřparů a několik tříparových jamek, z nichž dvě nejznámější - 8 a 18 Vám nedají na toto hřiště zapomenout.
Golf Klub Hluboká
Golfový areál v Hluboké nad Vltavou má jedinečnou historii, tato lokalita je výjimečně dochovaným příkladem postupné hospodářské a estetické kultivace krajiny, prováděné v okolí šlechtického sídla v průběhu několika staletí.
Náměstí ČSLA 26, Hluboká nad Vltavou, tel.: +420 776 826 376
Golfclub Herrensee
Těšíte se už nyní na první hru? GC Herrensee je první otevřené 18ti jamkové kompaktní hřiště v Rakousku, které nabízí vše, co má mistrovské hřiště mít.
Od pískových překážek (Bunker) až k vodním překážkám. Jako stvořené pro začátečníky. A ideální pro pokročilé k trénování krátké hry. Ten, kdo zde pravidelně zasáhne green, ten se už nikdy víc nepoleká před ostrovním greenem.
Golfresort Haugschlag
Není to jen tak samo sebou, že obě mistrovská hřiště již několikrát hostila Austrian Open PGA European Tour, opakovaně byla zvolena „Golfovým hřištěm roku" a nesou vyznamenání „Leading Golfcourses Austria". Perfektní herní dráhy vsazené do okolní krajiny jsou lemovány přírodními rybníky, romantickými lesíky a Waldviertelskými viklany. Ryzí příroda.
Golf klub České Budějovice
Golfový areál Golf Klubu České Budějovice najdete v těsné blízkosti centra Českých Budějovic v lokalitě Švábův Hrádek. V Golf Klubu České Budějovice najdete ideální prostředí pro pokročilé hráče, začátečníky i úplné nováčky. Naše odpaliště jsou orientována na východ – můžete z nich tedy pohodlně trénovat i v pozdních odpoledních hodinách a slunce vám nesvítí do očí!
Novohradská 745/21, České Budějovice, tel.: +420 733 113 177
Naučná stezka - Utajená obrana železné opony
Železná Ruda s jejím nejbližším okolím měla kvůli důležité komunikaci Zwiesel – Klatovy strategickou polohu, a proto byla její obraně věnována značná pozornost. Jen v letech 1953–1964 bylo mezi Alžbětínem a Železnou Rudou vybudováno více než 50 objektů polní obrany a bez nadsázky lze tak říci, že Železná Ruda byla nejvíce opevněným městem v západním pohraničí. Většina těchto bunkrů se dochovala dodnes v dobrém stavu a část z nich je možno si prohlédnout v rámci naučné stezky Utajená obrana železné opony. Jedná se o vůbec první naučnou stezku v ČR, která představuje návštěvníkům tyto donedávna přísně utajované pevnostní objekty!
Zoocentrum Lohberg
Zvířecí park, zoocentrum s volným výběhem domácích a divokých zvířat. Mezi největší atrakce patří výběh vlků, rys, los, zubr, jelen, soví voliéry aj. Zoocentrum je vhodné pro děti, v areálu naleznete dětské hřiště a občerstvení.