Centrální ŠumavaZvolený region: Centrální Šumava
Centrální Šumava je rozlehlá oblast rozkládající se od Prášil na severu, přes Modravu, Kvildu až po Strážný. Na okraji chráněnné krajinné oblasti a v podhůří pak do tohoto centrálního regionu počítáme i větší obce jako jsou Kašperské Hory a Vimperk. V této části Šumavy najdeme člověkem nejméně poškozenou přírodu, nacházejí se v ní vysokohorské pláně známé extrémně nízkými zimními teplotami a neproniknutelné lesy v okolí Boubína.
Největším lyžařským centrem v této oblasti jsou Zadov a Churáňov, kde kromě závodních běžeckých tratí začíná i velké množství upravovaných turistických stop. Jihovýchodně odtud leží další významné obce Horská Kvilda a Kvilda. Z ní na jih se dá zamířit k pramenům Vltavy nebo na hraniční přechod Bučina, kde se napojují německé lyžařské stopy. Východněji leží Borová Lada nebo Nové Hutě, odkud se dá dojet ještě dále na východ na Kubovu Huť, kde se nacházejí další závodní tratě. Horní Vltavice a Strážný jsou obcemi na hranici se sousední oblastí nazvanou Trojmezí a Stožec.
Města a obce
Kašperské hory
Malebné horské město 730 m.n.m v Chráněné krajinné oblasti Šumava, vzniklo okolo roku 1330. Leží v okrese Klatovy v blízkosti horního toku řeky Otavy. Je nejvýše položeným gotickým městem v Čechách a jednou z nejvyhledávanějších turistických oblastí.V prvopočátcích bylo hornickou osadou, nazývanou Reichenstein nebo také Bergreichenstein. Až za dob panování Jana Lucemburského byla osada povýšena na horní město.
Městu dominuje hrad Kašperk (nechal jej postavit Karel IV.), jehož úkolem byla především ostraha zemské hranice, ochrana obchodní stezky (Zlaté stezky) a zlatorudných dolů. Což napovídá, že se zde dříve především těžilo zlato.V roce 1345 bylo osvobozeno od placení cla a mýta za vojenskou pomoc, za účasti asi šesti set havířů. Těžba zlata ale postupně upadala a byla nahrazována obchodem, papírenstvím, dřevařstvím, sklářstvím, a chovem dobytka. Kašperské Hory inspirovaly v tvorbě spisovatele Karla Klostermana, a děj svých románů zasadil právě do těchto míst. Jeho otec zde působil několik let jako lékař a dokonce i starosta kašperskohorského okresu
Srní
Obec byla založena roku 1727 baronem Schmiedelem. Název této obce napovídá, že se zde v dobách jejího vzniku vyskytovala hojně srnčí zvěř. I zde se, stejně jako v nedalekých Kašperských Horách, v minulosti těžilo zlato. Můžete tu narazit na několik typických šumavských roubených domů na kamenné podezdívce, které mají šindelem kryté střechy i stěny. V současnosti je Srní oblíbeným celoročním cílem turistů, přijdou si zde totiž na své jak milovníci turistiky pěší i cykloturistiky. V zimě si zde můžete zalyžovat i využít řady běžkařských tras.
Modrava
Tato obec, původně rybářská osada, vznikla v roce 1614 a je tvořena třemi původními osadami: Modrava, Filipova Huť, Vchynice-Tetov. Spadá pod okres Klatovy, nachází se v centru Národního parku Šumava, na soutoku tří potoků - Modravského, Filipohuťského a Roklanského. Horská řeka Vydra, protékající Modravou, vzniká právě tímto soutokem. Pod bývalou osadou Vchynice-Tetov byl v letech 1799 - 1801 vybudován Vchynicko-Tetovský plavební kanál, sloužící k plavení dřeva, dlouhý asi 14 km. Obec se může pochlubit nepřehlédnutelnou kulturní památkou z roku 1924 - Klostermannovou chatou. Je po kompletní rekonstrukci a slouží jako rekreační zařízení. O rekreanty ve zdejších končinách jistě není nouze, tato oblast je významným centrem šumavské turistiky. Nechybí zde totiž nejrůznější turistické stezky, cyklostezky, běžkařské trasy ani lyžařské areály v okolí.
Kvilda
Nejvýše položená obec v ČR v okrese Prachatice přímo uprostřed Národního parku Šumava. Charakteristickým typem šumavské krajiny jsou pláně, neboli Kvildy. V těchto místech byla v minulosti česko – bavorská hranice v podobě téměř neprostupného hvozdu. Obec vznikla okolo roku 1345 podél Horní Zlaté stezky (obchodní stezka mezi Pasovem a Kašperskými Horami). Leží pouze 5 km od pramene Teplé Vltavy a 8 km od hraničního přechodu s Německem – Bučina, určen je ale pouze pro pěší turisty, cyklisty nebo lyžaře. Dnes je Kvilda významným rekreačním střediskem centrální Šumavy. V jejím okolí je několik lyžařských vleků i turistických stezek Je zde poměrně drsné klima, díky rozsáhlým a vysoko položeným pláním. Nedaleko odtud je několik rašelinišť, nejznámější je Jezerní slať.
Horská Kvilda
První zmínky o této oblasti pocházejí z dob poloviny 14. století. Jedna z nejvýše položených obcí v Čechách (asi 1070 m n m.) se nachází v samotném středu Národního parku Šumava. Je obklopena horskými loukami a hlubokými lesy, protéká tudy Hamerský potok. Díky své poloze poskytuje turistům po celou zimní sezónu dostatek sněhové pokrývky a mnoho upravených lyžařských tras. Samozřejmě také neméně cyklostezek a vyznačených tras pro pěší turistiku. Proto je celoročně velmi vyhledávaným místem.
Filipova Huť
Tuto část obce Modrava najdete v údolí Filipohuťského potoka na horských lukách, mezi lesy ve slatinné oblasti Plání. Je nejvýše položenou šumavskou osadou založenou v roce 1785. Až do roku 1820 zde bývala sklářská huť, později byla obec spojována převážně s dřevařstvím.
Kubova Huť
Pod Boubínským vrchem, na trase Zlaté stezky, vznikla začátkem 18. století sklářská osada. Své jméno získala po zámeckém hejtmanovi Gubovi, avšak sklářskou huť zde založil roku 1728 Johann Podschneider. V roce 1899 zde byla postavena železniční trať propojující Volary a Vimperk. Kubova Huť se může pochlubit nejvýše (995 m n. m.) položenou železniční stanicí v ČR.
Obec je zasazena do krásné přírodní rezervace Boubínský prales. Je zde několik zachovalých původních stavení, které stojí za návštěvu. Nemůžete minout Schwarzenbergskou myslivnu z roku 1908, stojící v samotném středu obce. Patří do okresu Prachatice a stejně jako ostatní obce na Šumavě je i Kubova Huť vyhledávaná turisty po celý rok. Probíhá tudy řada stezek, cyklostezek, běžkařských tras, je možno si zde zalyžovat, zahrát tenis, minigolf, nebo jen tak vyrazit na houby či borůvky.
Bučina
Již zaniklá dřevařská osada Bučina (Buchwald) byla založena v druhé polovině 18. století. Nyní na jejich místech naleznete pouze pláň s výhledem na okolní krajinu (za příznivého počasí lze spatřit i Dachstein), s turistickými informačními tabulemi, odpočívadlo, rekonstruovanou kapličku sv. Michala a hotel. Je zde hraniční přechod pro pěší a cyklisty Bučina - Finsterau do Německa. Pokud byste zatoužili stanout na nejdeštivějším místě Šumavy, jste na Bučině správně.
Borová Lada
Horská obec na hranici Národního parku Šumava vznikla v roce 1750. Leží na soutoku tří horských říček - Teplé Vltavy, Vltavského potoka (Malé Vltavy) a Vydřího potoka. Nyní je hlavně rekreační oblastí se zvláštní atmosférou a řadou typických šumavských stavení. Cílem turistů je především největší rašelinné jezírko v ČR Chalupská slať a zaniklá osada Knížecí Pláně u česko-německé hranice.
Horní Vltavice
Velmi stará obec v údolí teplé Vltavy, vznikla v roce 1257 na Zlaté stezce. V místní sklárně se od 16. století vyrábělo zrcadlové sklo. K obci patří osady Račí, Žlíbky, Březová Lada, Polka a Slatina, spadá pod okres Prachatice. Kromě pěších turistů vyhledávají Horní Vltavici a její okolí také vodáci, cyklisté i lyžaři.
Nicov
Traduje se, že jde o nejmenší vesnici na světě. Najdete ji pod vrchem Královský kámen na hranici Chráněné krajinné oblasti Šumava, 2 km od Národního parku Šumava. První zmínky o Nicově jsou ze 13. století. Ve stejném období byl založen také místní románský kostel sv. Martina. V 17. století byl přestavěn v barokním slohu a dalšími úpravami prošel i v 19. století Okolo kostela naleznete hřbitov, naproti faru.
Annín
Menší osada při břehu řeky Otavy, je částí obce Dlouhá ves. Annín se rozprostírá na hranici Chráněné krajinné oblasti Šumava 6 km jižně od Sušice a 4 km od Národního parku Šumava. Obec se proslavila svou dodnes fungující sklárnou, která byla založena v roce 1796. Také zde naleznete jednu z největších pstruháren v ČR, zaměřenou na chov sivena amerického a pstruha duhového. V Anníně se můžete utábořit v místním rozlehlém autocampingu, založeném v roce 1960. Je jedním z prvních a největších campingů v České republice.
Vimperk
Město Vimperk leží na úpatí Boubína. Jeho historie sahá do 13.stol. Město mělo strategickou polohu na trase Zlaté stezky, po které se z německého Pasova do Čech dopravovala sůl. Vimperk v současnosti má 7tis. obyvatel a má vhodnou polohu, jako výchozí bod pro velkou část turistických výprav po Šumavě.
Stachy
Stachy dříve nazývané Stachov patřily k rychtám Královského hvozdu, kdy obyvatelé tohoto hvozdu měli za úkol ochranu hranice a byli zároveň přímo poddáni králi. Stachy vznikli v okolí sklářské huti. V pozdějších letech se Stachy proslavili s výrobou stachovských dřeváků. Místní lidé také odcházeli přes léto do světa (Německo, Francie atd.), kde se živili jako řemeslníci, stavební dělníci, ale také jako cirkusový umělci a hudebníci. O Stachách se také několikrát zmiňuje Karel Klostermann ve svých povídkách
Stachy nabízí několik historických památek. Mezi ně patří několik roubených budov rozesetých v centu Stach, kostel Nanebevzetí Panny Marie ( postaven 1842-1849) postavený v pozdně empírovém slohu a pozdně barokní kostel Sedmibolestné Panny Marie (1781). Za zmínku také stojí Pošumavské hasičské muzeum, které určitě stojí za návštěvu. Zajímavostí je také výskyt hřibů v místním parku.
Historické památky a zajímavosti
Hauswaldská kaple
V současné době už spíše jen místo, kde stávala kaple. V dochovaných písemnostech je popsáno mnoho zázraků, které se na tomto místě udály. Jedním z nich je zjevení panenky Marie, které zachránilo dvě ženy před útokem medvěda. Lidé věřili v zázračnou sílu místa a pramene, který zde vyvěrá. Pramen údajně léčil zrak. Protože se zde kupily různé děkovné předměty a dary poutníků, obec Srní zde vybudovala v roce 1820 dřevěnou kapli a začaly se zde sloužit poutní mše.
Zájem poutníků byl tak velký, že v roce 1860 byla vystavěna vedle ještě jedna větší zděná kaple. Na oltáři stála socha Panny Marie Lurdské, která je dnes umístěna v kostele Nejsvětější trojice v Srní. V předválečné době byla oblast vysídlena a kapličky začaly chátrat, úplně srovnány se zemí byly v roce 1957 naší armádou. Po převratu se Občanské sdružení Karla Klostermanna a Správa národního parku Šumava, zasadili o obnovu tohoto poutního místa. V roce 2006 bylo slavnostně znovu otevřeno veřejnosti. K místu vede vycházková stezka Okolo Kostelního vrchu. Stezka prochází kolem Vchynicko-Tetovského kanálu. Asi 100m od bývalých kaplí, roste „Medvědí strom“, u kterého došlo v dávné minulosti ke zjevení panenky Marie.
Kostel Nejsvětější Trojice
V roce 1788 byl nad obcí vystavěn dřevěný kostelík V letech 1804 – 1805 postavili na místě původního kostelíku zděný kostel Nejsvětější Trojice. Je zajímavý hlavně tím, že má stěny částečně kryty šindelem. Zapadá tak do charakteru vesničky s typickými šumavskými roubenými domy. Uvnitř kostela se nachází barokní oltář s rokokovými svícny.
Klostermannova chalupa
Původní stavení, typické šumavské architektury, příbuzných šumavského spisovatele Karla Klostemanna. Zde často pobýval a tvořil svá díla.
Antýgl
Někdejší královácký dvorec naleznete v údolí řeky Vydry. Vznikl počátkem 16. století. Původně zde v letech 1523 až 1818 stávala sklárna pouze s jednou pecí (ein tiegel), proto dnešní název Antýgl. Historické jádro tvoří roubená a zděná stavení s typickými šindelovými střechami, zvonička s kapličkou. V šedesátých letech minulého století zde byl vybudován autokempink, který je hojně navštěvován dodnes. Je totiž skvělým výchozím bodem různých stezek (např. Naučná stezka Povydří), cyklostezek, v zimě běžkařských tras. Okolo tábořiště protéká zmiňovaná řeka Vydra.
Čeňkova pila
Tato rekreační osada se nachází se na soutoku řeky Vydry a Křemelné jejichž soutokem vzniká řeka Otava. Naleznete ji na samém počátku Naučné stezky Povydří. Toto místo je oblíbeno vodáky, turisty, cyklisty i běžkaři. V roce 1868 zde nechal Čeněk Bubeníček postavit pilu, proto nese název Čeňkova pila. Zpracovávala dřevo z lesních kalamit, které sem bylo dopravováno Vchynicko-tetovským plavebním kanálem vybudovaným v letech 1799 – 1801.
V roce 1912 byla pila z rozhodnutí města Kašperské Hory přestavěna na moderně vybavenou vodní elektrárnu, která slouží s tímto původním vybavením dodnes. Je národní technickou památkou. V roce 1867 navštívil majitele pily Bedřich Smetana s přáteli a zasadili zde smrček. Dnes již mohutný vzrostlý Smetanův smrk najdete na pravém břehu Otavy. Říká se, že zde získal inspiraci pro úvodní motiv symfonické básně Vltava.
Vodní elektrárna Vydra
Stavba této elektrárny byla zahájena v roce 1937, využívá vodní síly Vchynicko-Tetovského kanálu. Je funkční technickou památkou a zároveň také muzeem s veřejně přístupnou stálou expozicí “Šumavská energie”, jejichž součástí je i elektrárna Čeňkova pila.
Otevírací doba:
květen, červen, září, říjen St, So 9:00 - 16:00
červenec, srpen denně mimo Po 9:00 - 16:00
Rechle, hradlový most u obce Srní
Výstavba unikátního mostu začala v r. 1799, měl sloužit k přemostění Vydry, ale hlavně k zadržování a usměrňování splavovaného dřeva. Důležitý objekt Vchynicko-tetovského plavebního kanálu. Nyní zde najdete pouze repliku (z r. 2000) mostu původního, který byl v r. 1954 stržen. Pilíře jsou však původní.
Přes most vede turistická stezka a cyklostezka.
Naučná stezka Povydří
Je 7 km dlouhá, má 7 zastávek s informačními panely. Výchozí bod stezky naleznete v obci Čeňkova pila, vede překrásným údolím řeky Vydry a končí v osadě Antýgl. Je jedním z nejzajímavějších a nejkrásnějších míst Šumavy, je určena pouze pro pěší turistiku. Pro vozíčkáře s doprovodem je ale sjízdná. Cestou můžete vidět viklany, obří hrnce a kamenné moře. Asi v polovině trasy narazíte na Turnerovu chatu, zde je možné se občerstvit, pořídit nějaký suvenýr, či přespat.
Kohoutí kříž
Je unikátní a lidovou památkou z Nicova, ale bohužel zde naleznete už jen jeho kopii. Jedná se o kříž na jehož vrcholu je symbol Vzkříšení v podobě kohouta a na celém kříži jsou umístěny nástroje Kristova umučení. Původní kříž byl dřevěný, ten nad Nicovem stál do r. 1890. Poté byl nahrazen železným, který v šedesátých letech minulého století zničili vandalové. Dnes jej najdete u kostela sv. Markéty v Kašperských Horách. Tato kopie se nachází u lesa, asi půl kilometru od obce. Určitě stojí zato jej navštívit, odměnou je také nádherný výhled na okolní krajinu.
Kostel sv. Mořice v Mouřenci u Annína
Tato románská stavba byla založena kolem roku 1230 na vršku u Annína. Kostel lemuje hřbitov a na severní straně stojí barokní kostnice z 18. století. Teprve v roce 1993 byly v kostele objeveny a poté restaurovány vzácné nástěnné malby ze 14. století. Z vrchu Mouřence je krásný výhled na okolní krajinu údolí Otavy a hrad Kašperk.
Vimperský zámek
Zámek byl původně založen jako hrad postavený na skalnatém útesu kolem roku 1263 zvíkovským purkrabím Purkartem z Janovic. Kolem roku 1494 započala přestavba hradu na zámek díky rodu Malovců z Chýnova. V nynější době je zámek majetkem správy NP Šumavy. V zámku je umístěno muzeum na téma sklářství na Šumavě a knihtiskem ve Vimperku s ukázkou miniaturních koránů, modlitebních knížek a tiskařského lisu. Více info zde
Boubín (1362m)
Boubínský prales patří mezi nejvýznamnější přírodní památky střední Evropy. Jeho stáří je odhadováno na 12 000 let. Nejstarší stromy (smrky a jedle) dosahují věku až 400 let. Ekosystém pralesa je tvořen smrky (50 %), buky (40 %) a jedlemi (10 %). Vrcholy Boubína a Bobíka vytvářejí velmi známý obrys, který je možno zahlédnout z mnoha koutů Šumavy.
Ráz pralesu nabízí pohled na umění samotné přírody, která vytváří nejrůznější bizarnosti v podobě propletených kořenů stromů, svazku tlejících kmenů stromů a dalších tajemných útvarů.
Na vrcholu Boubína je od roku 2005 postavená dřevěná rozhledna vysoká 21m. Z této rozhledny se nabízí výhled na celé panorama Šumavy ( Poledník, Luzný, Černá hora, Kleť, Libín, Plechý, Třístoličník. Při dobré viditelnostilze spatřit na obzoru i vrcholky alpských velikánů.
Přírodní rezervace Pod Popelní horou
Tato rezervace leží mezi Stachama, Churáňovem, Popelnou a Nicovem. Hora Popelná dostala jméno nejspíše dle milířů, v kterých se vyrábělo dřevěné uhlí. Popelná hora je opředena mnoha pověstmi. V jejím okolí byly nalezeny artefakty vztahující se ke Keltské historii. Předpokládá se, že zde bylo v pravěku pohřebiště. V nynější době Vás zaujme rozsáhlé kamenné moře spolu s výskytem stále vzácnějšího jalovce.
Největší města: Vimperk, Volary, Kašperské Hory
Nejvyšší hora: Boubín (1362 m.n.m) a Luzný (Německo 1373 m.n.m.)
Zajímavosti: Region představuje centrum neposkrvněné přírody, oblasti Modravy, Kvildy a Knížecích plání jsou hojně navštěvovány turisty a cykloturisty. V zimě bohatá síť běžkařských tratí a kvalitní sjezdové lyžování dostupné v areálu na Zadově. Na východě oblasti je hlavním přírodním lákadlem Boubín a jeho vyhlášený prales a příhraniční oblasti v okolí Stožce při ústí Vltavy do Lipna.
Reklama: